Self-Drilling Screws – Hex For Light Section Steel – Bi-Metal with EPDM Washer 5.5 x 50mm BML50W16
A2 Stainless steel hex head self-drilling screws, for light section steel (Max. 5.0mm) without the need to pre-drill a hole.
150 in stock
Description
Quantity: Box of 100
A2 Stainless steel hex head self-drilling roofing screws, for light section steel (Max. 5.0mm) without the need to pre-drill a hole.
Used for attaching metal to light gauge steel (Max 5mm) without the need to pre-drill a hole. Bi-met screws combine the ultimate corrosion resistance of an A2 stainless steel fastener with the exceptional drilling performance of a hardened carbon steel drill tip.